Palenie stanowi największe, lecz możliwe do prewencji, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte.

Palenie tytoniu zabija 4 miliony palaczy rocznie, co stanowi równowartość liczby pasażerów jaką pomieści 30 jambo - jetów dziennie.

Poniższy poradnik został przygotowany z myślą o tych wszystkich, którzy chcą rzucić palenie. Zrywanie z nałogiem nie jest łatwym zadaniem, ale z pewnością jest możliwe!

Przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu palenia:

Staraj się myśleć o porzuceniu palenia tytoniu w sposób pozytywny, choć realistyczny.
Nie jest łatwo podjąć taką decyzję i przy niej wytrwać, ale jest to z pewnością możliwe i korzystne. Ciebie na to stać, masz w sobie dostatecznie dużo silnej woli i możesz liczyć na pomoc rodziny i przyjaciół.

Zachęcamy do zapoznania się z tym trzyczęściowym poradnikiem dla dyrektora szkoły, nauczycieli i uczniów poświęcony problemowi narkotyków w szkole.

Wskazówki dla Dyrektora

Zaskoczenie, poczucie zagrożenia, bezradność, strach - to wszystko bardzo naturalne reakcje nauczyciela lub dyrektora szkoły w sytuacji pojawienia się w szkole narkotyków. Co zrobić, aby zachować się konstruktywnie i podjąć przemyślane i skuteczne działania? Można sięgnąć po ściągawkę i dowiedzieć się, że istnieje kilka prostych zasad opracowanych przez osoby, które były lub są w twojej sytuacji. Spróbuj przeanalizować to, co przedstawiamy poniżej. Możesz mieć do czyninia z różnymi sytuacjami. My podpowiadamy, co zrobić gdy:

Osobom, które nie są przekonane o szkodliwości palenia polecamy poniższe mity funkcjonujące w świadomości społecznej.

Jeden papieros jeszcze nikomu nie zaszkodził
Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe.

Palenie jest tylko moją prywatną sprawą
Dym papierosowy szkodzi nie tylko samemu palaczowi, ale wszystkim osobom przebywającym w jego otoczeniu (bierni palacze). Tak więc, paląc papierosy szkodzisz swoim bliskim, żonie, dziewczynie, dzieciom i znajomym.

Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkichtych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw.„palenie bierne”).

Oto przykłady niektórych tylko substancji występujących w dymie tytoniowym:

Aceton - rozpuszczalnik.
Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie.
Chlorek winylu - związek używany także np. do produkcji plastiku.
Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka.

OD ZGASZENIA OSTATNIEGO PAPIEROSA    

CO SIĘ DZIEJE:

w 20 min - Do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi,czynność serca oraz podwyższona temperatura rąk i stóp.
w 8 godzin - Zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu.
w 24 godziny - Zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego.
w 48 godzin -  Rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych. Powraca do normy zmysł smaku i zapachu.
od 2 tygodni do 3 miesięcy - Poprawie ulega stan układu krążenia. Zwiększa sięwydolność fizyczna. Wydolność płuc wzrasta o30%.
od 1 do 9 miesięcy - Ulegają zmniejszeniu kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszności i zmęczenia. Wzrasta ogólnaenergia organizmu. Rozpoczyna się proces regeneracji rzęsek, pokrywających nabłonek dróg oddechowych. Pomagają one w oczyszczaniu oskrzeli i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza naszego ciała mikroorganizmów, np. wirusów.

Jeśli kochasz swoich bliskich, nie pal w ich otoczeniu! Dym tytoniowy zabija niepalących.
Jeśli kochasz swoich bliskich, nie pal w ich otoczeniu!

Dym tytoniowy jest najczęstszym źródłem substancji uczulających w naszym otoczeniu. Wymuszony kontakt z dymem tytoniowym może prowadzić nie tylko do łzawienia oczu, alergii, kaszlu i napadów astmy oskrzelowej, ale również do wielu innych poważnych chorób. Żony palących mężów chorują dwukrotnie częściej na raka płuca niż partnerki mężczyzn niepalących. Ostatnie badania naukowe wskazują na znaczący związek wymuszonego biernego palenia z zawałem serca.

Dlaczego palimy tytoń? Istnieją dwie zasadnicze grupy przyczyn. Pierwsza grupa obejmuje przyczyny psychosocjologiczne, gdzie palenie tytoniu jest postrzegane jako rodzaj czynności ułatwiającej nawiązywanie kontaktu z innymi osobami i pomagającej w przezwyciężeniu dystansu oraz uznawane jako wspólna towarzyska rozrywka.

Druga grupa to przyczyny farmakologiczne. Tytoń bowiem, w zależności od okoliczności i predyspozycji osobniczych może oddziaływać na nasz układ nerwowy w sposób stymulujący bądź sedatywny, tzn. uspokajający. Zdaniem wielu osób zapalenie np. papierosa pozwala im bardziej się skoncentrować, inni zaś uważają, że nałóg ten wyzwala u nich uczucie relaksu i odprężenia.

Czy jednak jest to warte tego, abyśmy umarli przedwcześnie na raka płuc lub byli współodpowiedzialni za rozwinięcie się np. astmy oskrzelowej u naszego dziecka? Na to pytanie musi odpowiedzieć już sobie każdy z nas oddzielnie.

Zyban® (Bupropioni hydrochloridum) Należy zapoznać się z właściwościami leku przed zastosowaniem tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 150 mg.

SKŁAD LEKU
1 tabletka preparatu Zyban zawiera:
substancja czynna:
chlorowodorek bupropionu - 150 mg

substancje pomocnicze:
celuloza mikrokrystaliczna
hydroksypropylometyloceluloza
stearynian magnezu
chlorowodorek cysteiny jednowodny
dwutlenek tytanu
makrogol 400
wosk Carnauba
czarny tlenek żelaza

ZYBAN® jest selektywnym inhibitorem neuronalnego wychwytu zwrotnego: dopaminy „ośrodek nagrody” i noradrenaliny „ośrodek kary”.

Chęć zapalenia i objawy abstynencji to najważniejsze czynniki podtrzymujące uzależnienie i powodujące powstanie tzw. „błędnego koła";

Zyban, zmniejszając chęć zapalenia papierosa i łagodząc objawy abstynencji, pomaga przerwać błędne koło i uwolnić się od uzależnienia.

Jest najskuteczniejszym z dostępnych na świecie leków wspomagających rzucenie palenia.