Palenie stanowi największe, lecz możliwe do prewencji, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte.

Palenie tytoniu zabija 4 miliony palaczy rocznie, co stanowi równowartość liczby pasażerów jaką pomieści 30 jambo - jetów dziennie.

Poniższy poradnik został przygotowany z myślą o tych wszystkich, którzy chcą rzucić palenie. Zrywanie z nałogiem nie jest łatwym zadaniem, ale z pewnością jest możliwe!

Przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu palenia:

Staraj się myśleć o porzuceniu palenia tytoniu w sposób pozytywny, choć realistyczny.
Nie jest łatwo podjąć taką decyzję i przy niej wytrwać, ale jest to z pewnością możliwe i korzystne. Ciebie na to stać, masz w sobie dostatecznie dużo silnej woli i możesz liczyć na pomoc rodziny i przyjaciół.

Zachęcamy do zapoznania się z tym trzyczęściowym poradnikiem dla dyrektora szkoły, nauczycieli i uczniów poświęcony problemowi narkotyków w szkole.

Wskazówki dla Dyrektora

Zaskoczenie, poczucie zagrożenia, bezradność, strach - to wszystko bardzo naturalne reakcje nauczyciela lub dyrektora szkoły w sytuacji pojawienia się w szkole narkotyków. Co zrobić, aby zachować się konstruktywnie i podjąć przemyślane i skuteczne działania? Można sięgnąć po ściągawkę i dowiedzieć się, że istnieje kilka prostych zasad opracowanych przez osoby, które były lub są w twojej sytuacji. Spróbuj przeanalizować to, co przedstawiamy poniżej. Możesz mieć do czyninia z różnymi sytuacjami. My podpowiadamy, co zrobić gdy:

Osobom, które nie są przekonane o szkodliwości palenia polecamy poniższe mity funkcjonujące w świadomości społecznej.

Jeden papieros jeszcze nikomu nie zaszkodził
Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe.

Palenie jest tylko moją prywatną sprawą
Dym papierosowy szkodzi nie tylko samemu palaczowi, ale wszystkim osobom przebywającym w jego otoczeniu (bierni palacze). Tak więc, paląc papierosy szkodzisz swoim bliskim, żonie, dziewczynie, dzieciom i znajomym.

OD ZGASZENIA OSTATNIEGO PAPIEROSA    

CO SIĘ DZIEJE:

w 20 min - Do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi,czynność serca oraz podwyższona temperatura rąk i stóp.
w 8 godzin - Zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu.
w 24 godziny - Zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego.
w 48 godzin -  Rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych. Powraca do normy zmysł smaku i zapachu.
od 2 tygodni do 3 miesięcy - Poprawie ulega stan układu krążenia. Zwiększa sięwydolność fizyczna. Wydolność płuc wzrasta o30%.
od 1 do 9 miesięcy - Ulegają zmniejszeniu kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszności i zmęczenia. Wzrasta ogólnaenergia organizmu. Rozpoczyna się proces regeneracji rzęsek, pokrywających nabłonek dróg oddechowych. Pomagają one w oczyszczaniu oskrzeli i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza naszego ciała mikroorganizmów, np. wirusów.

Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkichtych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw.„palenie bierne”).

Oto przykłady niektórych tylko substancji występujących w dymie tytoniowym:

Aceton - rozpuszczalnik.
Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie.
Chlorek winylu - związek używany także np. do produkcji plastiku.
Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka.

Różne wzorce spożywania alkoholu

Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Przeciwnie – każdy, kto spożywa alkohol oczekuje korzyści. Chce poprawić sobie nastrój, ubarwić szarą codzienność, ułatwić kontakty towarzyskie, zrelaksować się. Niektórzy nawet wierzą, że alkohol może mieć korzystne działanie zdrowotne.

Choć alkohol jest trucizną i z punktu widzenia toksykologii każda ilość wypitego alkoholu jest ryzykowna, to jednak w większości przypadków spożywanie małych dawek alkoholu nie pociąga za sobą widocznych szkód zdrowotnych i konsekwencji społecznych. Mimo to nie powinni pić alkoholu:

Wentylacja nie jest, nigdy nie była i nigdy nie będzie adekwatnym środkiem kontrolowania poziomu narażenia na wtórny dym tytoniowy. Pomieszczenia przeznaczone do palenia zwiększają ryzyko chorób odtytoniowych u osób palących. Takie same oddziaływanie mają bary i restauracje przeznaczone wyłącznie dla palaczy – powstanie takich lokali przyczyniłoby się ponadto do zwiększenia związanego z narażeniem na dym ryzyka zawodowego ponoszonego przez pracowników.

                                                                                                                                                                                                           James Repace
                                                                                                                                                                                                        Profesor biofizyki
                                                                                                                                                                               Tufts University School of Medicine
                                                                                

 

W tym artykule czytelnik znajdzie powody, dla których w Polsce powinno się wprowadzić całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.  

Z powodu częstego narażenia niepalących na dym tytoniowy

- 83% palących Polaków pali w obecności niepalących, a 53% w obecności dzieci.
- Bierne palenie w lokalach gastronomicznych (26%-39%) należy do najczęstszych.

Cyberprzemoc – prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie i inne.

Ta forma terroru zapoczątkowana została na przełomie XX i XXI wieku. Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami. Bardziej drastyczną formą ataku jest sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenia przez komunikatory sieciowe takie, jak Gadu-Gadu lub Tlen czy Skype.